Päev Kolga lahe saartel

Kolga lahe saared on ühed kõige kirevama loodusega ja ajalooga saared põhjarannikul. Selle tõttu moodustati siia 1999 aastal maastikukaitseala. Mitmete merelinnuliikide pesitsemise tõttu on saartel kuni 20. juulini liikumine lubatud ainult piiratud territooriumil, enamasti on need vanade külade asemed, kus juba on kerkinud ka kaasaegseid maju. See annab siiski hea võimaluse saada ülevaade saarte ajaloost ja ka loodusest.

Alustame Kaberneemest, külastame Koipsi saart, kus hoogne lambakasvatus on võssa ja rohtu kasvanud maastikud avatuks muutnud, jalutame endisesse kalurikülla, kus praeguseks on taastatud hooned neljal talukohal. Küla rannikul saab näha kuidas meri tungib võimsalt saarele peale, mõned rajatised on juba otsapidi merre kandunud. Seejärel suundume Rammu saarele, kus kunagi oli 22 talu, praegu on saarel neli suvemaja. Saarel on ulatuslikud männisalud, mis istutati siia 1980 aastatel. Nimelt oli vaja kohalikul metskonnal metsa istutamise plaani täita, kuna mandril ruumi ei olnud istutai täis “kasutult” lagedana seisev saar. Mändide vahel peidavad end idüllilised järvekesed ja saarelt leiab ka Põhja-Eesti suurima rannaniidu.

Kui aega ja jõuvarusid jagub, heidame pilgu ka Rohusi ja Umblu saartele. Umblu on heaks näiteks sellest, kuhu viis inimesed kunagine maapuudus Eestimaal. Isegi see väike ja lage saareke, kus küll kunagi on ka paar puud kasvanud, on olnud asustatud. Tõsi, elamistingimused olid karmid; nii pidid lapsed tormi ajal mere pealetungi eest igaks juhuks maja lakka ronima.

Kestus: umbes 7 tundi
Süstaga läbime ca 17 km
Hind ühele inimesele: 60 eur
Hind sisaldab: algõpet, süstavarustust, lõunasööki,  matkajuhi teenust

Grupi miinimumhinnaks on 480 eur ehk 8 inimest

Sellele paketile on omistatud ökoturismi kvaliteedimärk EHE – Ehtne ja huvitav Eesti