Vilsandi rahvuspark on oma ligikaudu 160 saarega üks Eesti saarterohkemaid piirkondi. 1993 aastal moodustatud rahvuspark on Baltimaade vanima kaitseala järeltulija. Nimelt moodustati siin 1910 aastal Vaika saarte linnukaitseala. Kaitseala asutamise eestvedajaks oli Artur Toom, Vilsandi saare majakavaht, keda ka Vilsandi linnukuningaks kutsuti. Matka käigus külastame ka Loonalaiu kuninga kunagist kodu. Nimelt oli Peeter All, kes saadeti Loonalaiule asumisele lõpuks siinse piirkonna üks jõukamaid mehi. Seda eelkõige metallile ja antiikesemetele, mida ta hukkunud laevadelt korjas ja Peterburis maha müüs. Ta olevat leidnud isegi positsiooni Peterburi aadliseltskonnas. Seega on siin piirkonnas toimetanud kaks meest, kes oma ajast üle poole sajandi ees olid.

Peale huvitava ajaloo on siin ka väga tähelepanuväärne loodus. Siinsetel randadel võib leida ohtralt Siluri ajast pärit kivistisi, sellel ajal asus meie maa troopilises kliimavöötmes. Vilsandi saare põhjarannik koosneb kivistunud korallidest. Nootama saar on aga troopikameredest tuntud atolli kujuline. Eestimaa rannikuurijad on selle piirkonna tõstnud maailmakaardile kui ühe kõige kiiremate rannikuprotsessidega piirkonna maailmas. Paar aastat vanad kaardid siin ei kehti kuna rannajoone muutus paarkümmend meetrit aastas on täiesti tavaline. Uus- Nootama saar on merest kerkinud vaid kümmekond aastat tagasi ning on juba 2 meetrit üle merepinna.

Matka alustame Kuusenõmme poolsaarelt, sealt suundume Eestimaa kõige läänepoolsematele laidudele. Kõige läänepoolsemale – Nootamaale, me kahjuks peale minna ei saa kuna see on reservaat aga Salaval ja Uus-Nootamaal võib huvi korral jala maha panna. Jalutuskäigu teeme loonalaiul ja vaatame Loonalaiu kuninga talukohta. Telgime Vilsandi saarel. Teisel päeval teeme jalutuskäigu Vilsandil ning tutvume saare ajaloo ja loodusega. Peale lõunasööki hakkame jälle aerutama.

See kui pika maa me matka jooksul läbime ja mitut saart külastame sõltub suures osas tuulest ning osalejate võimekusest ja huvidest.

Üldjuhul oleme läbinud kahe päeva jooksul aerutades ca 26 km.

Hind ühele inimesele 80 eur

Hind sisaldab matkajuhi teenust, süstamatka varustust (süst, põll, päästevest, aer, kuivkott), nelja söögikorda, telkimisplatsi renti.

Soovi korral telgi rent 8 eur in