Kaks päeva Kolga lahel
Kahepäevase matka jooksul külastame 5 Kolga lahe saart (kuni 20 juulini 4, kuna Umblul on liikumispiirang), kõik saared on olnud aastasadu asustatud. Praegu saartel asustus puudub, kuid endised külakohad on hästi näha, mitmed 1953 aastal saartelt lahkuma pidanud elanikud on oma kodud taastanud. Kõige täiuslikumalt on taastatud Rammu saarel Kiini talu, mille saunas me ööbime. Kolga lahe saared on väga huvitava ja omapärase loodusega, on nii liivaseid kui kiviklibuseid randu, huvitavad on saarte liivaastangud ja väiksed järved Rammul, rikkalik on linnustik. Loodusväärtuste kaitseks on siia loodud Kolga lahe maastikukaitseala. Retkel saab kuulda palju huvitavat nii saarte loodusest kui kultuuriloost. Meresüstad võimaldavad saari külastada minmaalseima mõjuga siinsele keskkonnale, pealegi on süstadest hea jälgida nii linde kui saarte rannajoont.
Matka alustame Valkla rannas, seejärel suundume Pedassaarele, kus tutvume nii endise metsavahikoha kui 8m kõrguse liivaastanguga. Siit avaneb suurepärane vaade Kolga lahe ülejäänud saartele, seega on meie kahe päeva süsta marsruut otsekui peo peal. Pedassaarel sööme ka lõunat. Seejärel suundume Koipsi saarele, kus teeme retke endisesse kalurikülla, kus praeguseks on taastatud hooned neljal talukohal. Seejärel suundume Rammu saarele, kus kunagi oli 22 talu, praegu on neljale endisele talukohale kerkinud suvemajad. Seame end sisse Kiini talu saunas, teeme sauna ning sööme. Esimesel päeval aerutame ca 15 km.
Teisel päeval teeme jalutuskäigu saare männisalude vahel, külastame saare maalilisi järvi ning vaatame endist külaaset. Seejärel suundume Koipsi saarele, jalutame saare kanarbikunõmmedel ja metsasaludes ning läheme vanasse kalurikülla, kus praeguseks on taastatud hooned neljal talukohal. Küla rannikul saab näha, kuidas meri tungib võimsalt saarele peale, mõned rajatised on juba otsapidi merre kandunud.