Prangli ja Kolga lahe saared
Matka käigus külastame nelja saart, mis on olnud asustatud, kuid praegu on püsiv asustus vaid Pranglil. Teistelt saartelt pidid elanikud lahkuma 1952. aastal. Jälgi endisest asustusest leidub igal saarel. Ka saarte loodus on huvitav ja mitmekesine, peamiselt katavad saari kadastikud ja männisalud, rannavallide vahele jäävad väiksed järvekesed või soolapikesed, omapärane on mere aktiivne tegevus. Nimelt on mitmel pool meri peale tunginud ja mitmed talukohad on lihtsalt merre kantud, samas on mõnes küljes jälle meri liiva juurde kandnud ja saarte pinda suurendanud.
Matka alustame Kaberneemest, esimese peatuse teeme Koipse saarel, kus kunagi on olnud seitse majapidamist, praeguseks on neli maja taastatud. Edasi maabume Rammu saare lõuna osas ja ronime meremärgi otsa – sealt avaneb hea vaade meie sihtpunktile Pranglile, kuid enne külastame ka süstikukujulist Aksi saart. Ka see saar on omapärase loodusega, esineb huvitavaid siseveekogusid, mida saare kunagised elanikud kutsusid loikudeks. Endist asustust meenutavad kiviaiad, hoonete varemed ja vundamendid. Aksi tähelepanuväärseim objekt on kivilabürint, mida kohalikud kutsusid Türgilinnaks. Siin teeme ka lõunapeatuse ja lühikese jalutuskäigu.
Pranglil seame telgid üles saare lõunakaldal, teeme paari tunnise jalutuskäigu. Meil on võimalus tutvuda saare omanäoliste kiviaedadega ääristatud külatänavatega ja nautida väikesaare külaelu. Prangli on ainus põhjaranniku saar, kust külaelu Nõukogude ajal ei kadunud. Ka praegu elab saarel 151 inimest. Esimese Eesti Vabariigi lõpul üritati siin isegi naftat kaevandada.Teisel päeval alustame teekonda tagasi Kabermeeme poole. Esimese peatuse teeme Aksil, kuid pikema peatuse ja lõuna teeme Rammu saare põhja osas, jalutuskäigul tutvume endise külaga, kus kunagi elas 22 peret ja nüüd on näha mõned varemed ning üks taastatud talukoht. Teise päeva õhtupoolikul jõuame tagasi Kaberneeme.
Kestus: 2 päeva
Süstaga läbime ca 40 km
Hind ühele inimesele: 85 eur reede-pühapäev, 80 eur esmaspäev-neljapäev
Hind sisaldab: algõpet, süstavarustust, matkajuhi teenust ning nelja söögikorda
Lähtume oma tegemistes ökoturismi põhimõtetest ja Eesti ökoturismi kvaliteedimärgise EHE kriteeriumitest